Dom
Tematy

Jak zbudować hotel dla pszczół

18 listopada 2020

1024

Jak zbudować hotel dla pszczół

Dzięki zapylaniu przez pszczoły plony można zwiększyć kilkakrotnie. Pozostaje tylko przyciągnąć pszczoły na pole, a pomoże w tym specjalny hotel.

Kiedy słyszymy o pszczołach, pierwszym skojarzeniem jest ul i żądło. W rzeczywistości nie wszystkie pszczoły żyją w ulach, a większość z nich nie jest agresywna. Bardzo często spotyka się tzw. Samotne pszczoły, które są również ważnymi zapylaczami roślin.

Pszczoły samotne szukają wąskich rurkowatych przestrzeni, takich jak pusty środek trzciny lub szczelina w kamiennej ścianie, gdzie mogą bezpiecznie składać jaja. Ale znalezienie idealnego miejsca do rozmnażania się pszczoły jest czasami bardzo trudne, więc jeśli zrobisz mały i wygodny hotel dla pszczół, możesz przyciągnąć owady na pole. Aby go zbudować, potrzebujesz tylko trochę drewna, śrub i wiertarki.

Krok pierwszy: wykonaj ramkę

Ściany zewnętrzne hotelu najlepiej wykonać ze starych desek. Chodzi o to, że świeże deski są traktowane chemikaliami i odstraszają pszczoły.

Wielkość hotelu nie ma znaczenia i możesz go zbudować w dowolnym kształcie. Najpopularniejsze są domy wyglądające jak budki dla ptaków. Jedynym wymaganiem co do wielkości jest głębokość ościeżnicy, powinna ona wynosić 15-20 cm Stelaż można przymocować do sklejki, która pełni rolę tylnej ściany hotelu, a dach należy odchylić i lekko wystawać poza ramę, aby zrobić mały baldachim - pozwoli to pszczołom na bezpieczne chowaj się przed deszczem.

Drewniana rama może być pokryta zewnętrznym środkiem uszczelniającym lub farbą, ale pamiętaj, że zapach chemikaliów odstrasza pszczoły i trzeba poczekać kilka tygodni, aż zniknie.

Krok drugi: zrób pokoje

Otwory w drewnianych klockach pełnią rolę pomieszczeń, można też wypełnić ramę kawałkami bambusa, pustej trzciny lub plastikowymi tubami. Bez względu na to, jakich materiałów użyjesz, wszystkie powinny być przycięte na taką samą długość, jak głębokość ramy (minimum 15 cm).

Każda pszczoła ma inny rozmiar, więc średnica otworu też musi być inna. Spróbuj wywiercić pomieszczenia od 0,3 do 1,3 cm, podczas gdy im większa średnica, tym głębszy powinien być otwór. Spróbuj „zbudować” każdy pokój w odległości 1-2 cm od siebie.

Po zbudowaniu mieszkania dla pszczół umieść go w ramie, a następnie wygładź otwory papierem ściernym, aby usunąć ostre zanieczyszczenia pozostawione przez wiertło.

Hotel wykonany z bambusowych rurekHotel wykonany z bambusowych rurek. Źródło: modernfarmer.com

Krok trzeci: założenie hotelu

Możesz przymocować hotel do ogrodzenia lub drzewa i, jeśli to możliwe, zrobić budkę dla pszczół od strony południowej. Dzięki temu wiosną wcześniej się nagrzeje, a jesienią dłużej będzie się nagrzewać - to wydłuży okres nieśności.

Samice pszczół zbudują oddzielne komory w każdym pokoju hotelowym, używając błota, przeżutych roślin lub innych materiałów, w zależności od gatunku. W każdej komorze składane jest jedno jajko, a gdy rurka jest pełna, pszczoła zamknie otwór, aby wilgoć, zimne i drapieżne owady nie dostały się do pomieszczenia.

Tak więc nowonarodzone pszczoły pozostają zamknięte w rurach zimą, a wraz z nadejściem wiosny stają się dorosłe. Po otwarciu pokoju przez pszczoły i zwolnieniu go, eksperci radzą co roku usuwać stare „pokoje hotelowe” i budować nowe. Zapobiegnie to przenoszeniu chorób z pokolenia na pokolenie.

Via

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Rolnik w net

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn