Dom

8 różnic między alpaką a lamą

4 maja 2021

14800

Spójrz na zdjęcie i spróbuj zgadnąć, gdzie jest lama i gdzie jest alpaka. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one bardzo podobne, ale istnieje wiele różnic między tymi zwierzętami z Ameryki Południowej.
8 różnic między alpaką a lamą

1. Uszy

To jedna z najbardziej zauważalnych różnic: uszy lamy są długie i mają kształt banana. W alpakach są małe i wyglądają jak ostrze włóczni.

2. Kształt twarzy

Oba zwierzęta należą do rodziny wielbłądowatych i pod wieloma względami mają podobne cechy kufy, ale nie ich kształt. Jeśli u lamy ma bardziej wydłużony kształt, to u alpaki jest bardziej spłaszczony. Ponadto alpaki mają znacznie więcej włosów na twarzy.

3. Rozmiar

Lamy są około dwa razy większe od alpak - odpowiednio 180 i 100 cm. Pod względem wagi różnica jest dokładnie taka sama: dorosła alpaka waży 45-80 kg, a lama - 90-160 kg.

4. Postać

Alpaki są dość nieśmiałe i nieśmiałe, rzadko gryzą i plują. Z kolei lamy słyną z tego, że zbliżając się do nich mogą pluć, a nawet gryźć.

5. Instynkt stadny

Alpaki żyją w stadzie, podczas gdy lamy są bardziej niezależne i czasami wolą być same. Ale znacznie łatwiej je oswoić. Ponadto bardzo często lamy są używane jako pasterze alpak.

6. Wełna

Sierść alpaki jest bardzo miękka, a lamy grubsza. Jednocześnie z jednej alpaki można uzyskać więcej wełny, ponieważ jest ona gęstsza.

Strzyżone alpakiStrzyżone alpaki

7. Korzyści dla ludzi

Od 5-6 tysięcy lat alpaki hoduje się tylko w jednym celu - wełnie. W tym samym czasie hoduje się lamy, ale nie dla wełny, ale jako „tragarze”. Lamy mają prosty i mocny grzbiet, dzięki czemu można ich używać do transportu rzeczy.

8. Przodkowie

Alpaki i lamy pochodzą z udomowienia różnych zwierząt. Na przykład przodkiem alpaki jest wigonia, a lama to guanako. Co więcej, jeśli skrzyżujesz alpakę i lamę, otrzymasz ostrzeżenie, ale to zwierzę nie ma mocnego grzbietu i takiej sierści jak jego rodzice.

HuarizoHuarizo. Źródło: pbase.com

 

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.


Rolnik w net

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn