Dom
Tematy

4 najbardziej płatne zawody w branży technologii rolniczych przyszłości

1 marca 2021

2383

IT to nie jedyny obszar w Polsce, na którym można naprawdę dużo zarobić. Sektor rolniczy można nazwać czarnym koniem, na który dotychczas niewiele osób zwraca uwagę. Ale wkrótce wszystko się zmieni. Czy wiesz, na jaki zawód postawić, aby nie wypalić się w przyszłości? Mamy dla Ciebie kilka opcji.
4 najbardziej płatne zawody w branży technologii rolniczych przyszłości

W ubiegłym roku NASA rozpoczęła przygotowywanie astronautów do lotu na Marsa, który ma odbyć się do 2030 roku. W Polsce najprawdopodobniej wymagane będą zupełnie inne zawody i specjalności. Polska jest krajem agrarnym i czy nam się to podoba, czy nie, sytuacja raczej nie zmieni się dramatycznie w ciągu następnej dekady. Oznacza to, że będą potrzebni dobrzy agronomowie i kierowcy ciągników. Jednak tak samo jak teraz.

A może czeka nas nowa rewolucja technologiczna, a zamiast ludzi wszystko zrobią maszyny i automatyka? Nie będziemy szukać tak daleko. I chociaż prognozy są niewdzięcznym zadaniem, Aggeek próbował dowiedzieć się, gdzie sektor rolniczy w kraju zarobi dużo za pięć lat. Jeśli ciężko wzdychasz, słysząc, ile zarabia programista i zastanawiasz się, gdzie skierować swoją karierę lub decydujesz, kogo studiować, być może nasze materiały pomogą Ci dokonać właściwego wyboru!

Kierowca ciągnika jest teraz fajniejszy niż kierownik

Polska nie raz przeżywała boom popularności zawodów. Wszystko zaczęło się od przejścia do gospodarki rynkowej, potrzebującej nowych specjalistów do pracy w handlu, finansach, firmach usługowych. Niezbędny personel nie wystarczał - system edukacji lat 90. kontynuował pracę na „starych szynach”. Nie każda uczelnia ma jeszcze wydział ekonomii i zarządzania. Prawnicy i ekonomiści to nowa elita Polski XXI wieku. Podjęcie studiów ekonomicznych było prestiżowe, ale znalezienie pracy nie było trudne - tu są banki, tu handel i wszelkiego rodzaju stanowiska kierownicze. Prawdopodobnie wysłanie dziecka na studia finansowe lub na studia prawnicze było marzeniem każdej matki i babci tamtych czasów. Trwało to do kryzysu w 2008 roku.

Dzisiaj jest inaczej. Cóż prawie. Uniwersytety nadal kończą tysiące studentów kierunków humanistycznych, którzy już teraz mają trudności ze znalezieniem pracy w swojej specjalności. Teraz nikogo nie zaskoczysz wykształceniem ekonomicznym - programista-samouk wciąż zarabia wielokrotnie więcej. Najbardziej opłacanymi specjalistami są informatycy, inżynierowie oraz osoby, które potrafią zarządzać różnymi urządzeniami, maszynami i urządzeniami. Tak, dobry traktorzysta może otrzymać 15-20 tys. Hrywien miesięcznie - więcej niż przeciętny kierownik ośrodka regionalnego. Oczywiście kierowca ciągnika nie ma 40-godzinnego tygodnia pracy, ale to już inna historia. Będzie jeszcze dalej, bo na tle innych branż rolnictwo aktywnie się rozwija. Jednocześnie w branży występuje ogromny niedobór personelu. Technika staje się coraz dokładniejsza i bardziej złożona, wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy i umiejętności. Kabina nowoczesnego traktora od dawna wyglądała jak centrum kontroli lotów kosmicznych i prawie niemożliwe jest dokonywanie napraw młotkiem i przekleństwami. Jak polski system edukacji odpowie na takie wyzwanie? Najprawdopodobniej trochę późno. Pozostanie więc deficyt dobrych kadr. Istnieją teraz wszystkie warunki wstępne:

  • migracje zarobkowe za granicę, głównie na obszarach wiejskich;
  • brak nowoczesnego zaplecza technicznego na polskich uczelniach, a co za tym idzie niska jakość zdobywanych przez absolwentów umiejętności i wiedzy;
  • archaiczne wyobrażenia o rolnictwie wśród młodych ludzi. Niski prestiż zawodów rolniczych;
  • dalsze odnawianie parku maszynowego polskich rolników, wprowadzanie nowoczesnych technologii;
  • wzrost / utrzymanie udziału rolnictwa w PKB Polski.

Niedobór jest oczywiście zły. Kwestie kadrowe już teraz są dużym problemem dla agrobiznesu. Ale to też dobre możliwości dla pracowników! Dobry talent zostanie doceniony i zarobi więcej. Przede wszystkim - pracownicy specjalności technicznych.

Inżynier systemów rolnictwa precyzyjnego

Jak zainstalować i skonfigurować stację RTK? Dlaczego dron nie startuje? Jak przygotować sadzarkę precyzyjną i uniknąć zachodzenia na siebie? Istnieją setki podobnych problemów, z którymi borykają się dziś mechanicy, kierowcy ciągników i agronomowie przedsiębiorstw stosujących technologie rolnictwa precyzyjnego. Wcześniej były to drogie „zabawki” kupowane przez duże gospodarstwa rolne. Dziś każdy producent rolny, który posiada bank ziemi o powierzchni ponad 1500 hektarów, może pozwolić sobie na zastosowanie jazdy równoległej lub agrochemicznej analizy gleby. Teraz problemem nie są pieniądze, ale ludzie, którzy po prostu nie wiedzą, jak korzystać z nowoczesnych technologii. Jak zażartował jeden z przedstawicieli niemieckiego producenta maszyn rolniczych, jeśli rama maszyny pęknie na pół, to Polacy ją przyspawają i będzie służyć jak nowa. A jeśli przycisk się zepsuje, a nawet z przewodami - pomyśl, że wszystko zniknęło. W branży brakuje specjalistów.

Stale rośnie zapotrzebowanie na personel, który może obsłużyć skomplikowany sprzęt i umie pracować ze specjalnym oprogramowaniem. Technologia będzie również rosła pod względem złożoności - czujniki i czujniki, terminale sterujące, oprogramowanie i oprogramowanie układowe, tysiące precyzyjnych parametrów, synchronizacja i działanie całego systemu itp.

Na przykład opryskiwacze Amazone są dostarczane z dwiema instrukcjami obsługi - 250-stronicową książką dla samego opryskiwacza i 115-stronicową instrukcją obsługi terminala pokładowego. A co się stanie, gdy agroboty i autonomiczne ciągniki masowo wkroczą na pole?

Kto będzie zainteresowany pracą?

Ci, którzy wiedzą, jak znaleźć wspólny język z nowoczesną technologią. Wspaniała kariera dla dzisiejszych operatorów nowych ciągników i maszyn, młodych mechaników, inżynierów / dealerów z centrum serwisowego.

Co musisz zrozumieć?

Inżynier Systemów Rolnictwa Precyzyjnego to wszechstronny żołnierz, do którego podchodzi się w przypadku problemów ze wszystkimi urządzeniami wymagającymi do działania mikroprocesorów. I to prawie wszystkie jednostki polowe i maszyny. Potrzebna jest również wiedza w zakresie stosowania nowoczesnych systemów monitoringu, technologii GIS, systemów gromadzenia i przetwarzania danych oraz innych elementów rolnictwa precyzyjnego.

Cyfrowy agronom

"digital

Dalsze postępy technologiczne będą oczywiście miały wpływ na codzienną pracę wszystkich. Ktoś czeka na zawód, którego jeszcze nie ma, a kogoś zastąpi mechanizacja. Ale na pewno nie chodzi o polskich agronomów na najbliższe pięć lat. Najprawdopodobniej popyt na dobrych agronomów będzie nadal rósł, podobnie jak ich płace. Na agronomów czeka dalsza cyfryzacja ich pracy. Główne zadania niewiele się zmienią - plany płodozmianu, przygotowanie i kontrola operacji technologicznych w polu, monitorowanie stanu upraw i podejmowanie decyzji eksploatacyjnych, obliczenia na niezbędne środki ochrony roślin, nawożenie itp. inne są narzędzia używane w codziennych czynnościach agronoma cyfrowego.

W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele narzędzi poprawiających wydajność w tej dziedzinie. Od wszelkiego rodzaju ręcznych penetrometrów i aplikacji mobilnych po zdalne monitorowanie stanu upraw za pomocą UAV lub satelity. Za pięć lat cyfrowi agronomowie nie będą mogli obejść się bez danych z dronów, agrochemicznych badań gleby, planowania operacji przy użyciu jednej platformy do zarządzania gospodarstwem i map cyfrowych. Nie będzie potrzeby prowadzenia papierowego „Dzienniczka agronoma” i kilkukrotnego werbowania traktorzysty, czy dotarł do pola. Kilka czujników, łącze internetowe, oprogramowanie - a agronom może zarządzać pracą bez wychodzenia z biura.

Kto będzie zainteresowany pracą?

Przede wszystkim dla agronomów. Trzeba jednak zaangażować się w samokształcenie - polska nauka pozostaje daleko w tyle za światowymi trendami i nie ma niezbędnego zaplecza technicznego, aby nauczyć się pracować z nowoczesnymi technologiami i technologiami.

Co musisz zrozumieć?

Jak poprzednio, potrzebna jest głęboka wiedza z zakresu agronomii. Ponadto ważna jest umiejętność pracy z systemami zarządzania gospodarstwem, rozumienia i interpretowania danych zbieranych w terenie przez wszelkiego rodzaju kamery i czujniki - od dronów po stacje pogodowe. Wiedza ekonomiczna również będzie stawała się coraz ważniejsza, ponieważ samo uzyskanie wysokiej wydajności już nie wystarcza - ważna jest ekonomiczna efektywność produkcji.

Agri data scientist

Wyobraź sobie świat miliardów czujników i czujników, które śledzą zmiany w czasie rzeczywistym - od bicia serca jednej osoby po współrzędne tysięcy bezzałogowych pojazdów UBER. Ogromne ilości informacji gromadzone są w bazach danych, przetwarzane, analizowane, a na końcu tworzone są modele, które pozwalają podejmować najlepsze decyzje. Proces wprowadzania technologii IoT przebiega w rolnictwie dość szybko. To specyficzna branża, w której istnieje wiele zewnętrznych, niezależnych czynników wpływających na końcowy wynik. Nie możesz zagwarantować, że stosując tę ​​samą technikę, te same technologie, te same nasiona i nawozy, otrzymasz co roku taką samą jakość i ilość produktów. Aby zmniejszyć wpływ tych czynników, następuje cyfryzacja rolnictwa. Czujniki i czujniki zostaną zainstalowane wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zwłaszcza w hodowli zwierząt. Za pomocą specjalnych czujników można monitorować stan zwierząt, ustawiając najbardziej optymalny system żywienia. A to oszczędność paszy i wzrost konwersji. Ponieważ nie tylko systemy czy poszczególne jednostki będą pracować przy pomocy sensorów i sensorów, ale także będzie miało miejsce zbieranie danych, do obsługi takich systemów potrzebni są nowi specjaliści. Przetwarzanie i analiza zebranych danych to właśnie praca analityka danych agri. A jeśli dla małych przedsiębiorstw nie jest to takie ważne, to gospodarstwa rolne potrzebują takich specjalistów. To część systematycznego podejścia, bez którego trudno jest zarządzać dużym bankiem ziemi.

Kto będzie zainteresowany pracą?

Dla tych, którzy lubią pracować z liczbami. Analitycy, programiści, matematycy.

Co musisz zrozumieć?

Musisz widzieć trendy i wzorce w zestawach danych. Ważna jest wiedza na temat produkcji rolnej i jej specyfiki. Statystyka matematyczna i teoria prawdopodobieństwa. Potrafi pracować z bazami danych, a także posiadać umiejętności programistyczne.

Dyrektor ds. Innowacji (CINO)

Termin „dyrektor ds. Innowacji” został po raz pierwszy ukuty i opisany w książce „Fourth Generation Research” z 1998 r. Autorstwa Millera i Morrisa. To już praca bardziej menadżerska, bo oprócz wiedzy technicznej i umiejętności trzeba spojrzeć na produkcję w sposób kompleksowy i zarządzać wdrażaniem innowacji we wszystkich obszarach. A to niełatwe zadanie - innowacyjne procesy wymagają większej wiedzy i umiejętności, a także wiążą się z większym ryzykiem w porównaniu z produkcją. Praca nad innowacjami jest zawsze wyjątkowa. Nie ma jednego dobrego przepisu. Każde przedsiębiorstwo, jeśli nie jest częścią korporacji o sztywnej pionie, ma swoją specyfikę pracy, styl zarządzania i poziom rozwoju technologicznego. W polskim rolnictwie proces praktycznego wdrażania innowacji dopiero się rozpoczyna i nie zawsze odbywa się to systematycznie. Podwójnie poszukiwani będą specjaliści, którzy oprócz umiejętności praktycznej pracy z nowoczesnymi technologiami rolniczymi, posiadają zdolności przywódcze i organizacyjne. Ich zadaniem jest właśnie znajdowanie nowych, skuteczniejszych podejść, technik i technologii, samodzielne ich zrozumienie, a następnie wprowadzanie takich innowacji w całym przedsiębiorstwie.

Kto będzie zainteresowany pracą?

Młodzi profesjonaliści, którzy potrafią pracować z nowoczesnymi technologiami i interesują się trendami w rolnictwie. Dobra kariera dla dzisiejszych inżynierów i technologów, agronomów i mechaników. Również praca będzie interesująca dla informatyków, nawet bez doświadczenia w agro.

Co musisz zrozumieć?

Innowacje i technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Rolnictwo precyzyjne oraz używane narzędzia i sprzęt.

Ważne jest, aby umieć mówić tym samym językiem z personelem kierowniczym i technicznym, aby mieć umiejętności organizacyjne.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.


Rolnik w net

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn